VMware vSphere 7 Update 3

Posted by

VMware kısa süre önce vSphere 7 Update 3’ün en son sürümünü duyurdu. Uygulamalarınızın daha hızlı çalışmasını sağlayacak birkaç yenilikle birlikte birçok küçük iyileştirme ve güncelleme var. Şimdi vSphere 7 U3’e eklenen bazı geliştirmelere bir göz atalım.

TCP üzerinden NVMe desteği

NVMe yani Non-Volatile Memory Express, SSD depolama ürünleri yerine tasarlanmış, PCI Express arayüzünü kullanan yüksek hızlı bir depolama teknolojisidir.

NVMe’yi destekleyen bir depolama alanınız varsa ancak depolama ağı desteklemiyorsa, yapılandırmanızda bir darboğaz var demektir ve bu da çeşitli problemlere sebep olabilir. VMware bu problemin önüne U3’de, TCP üzerinden NVMe’yi desteklemesiyle geçti. Böylece kurum veya kuruluşlar daha düşük maliyet ile, daha yüksek performans ve  düşük gecikme süresi yakalayabilir.

vSphere için VMware NSX Plug-in

Geliştirilen Plug-in ile artık NSX’te  tekrar oturum açmak yerine doğrudan vSphere arayüzünden erişim sağlayabilir, ağ güvenliğinin kurulumu ve kullanımını daha kolay yapabilirsiniz.

Performans darboğazlarını anlamak için VM I/O Trip Analyzer

Bu özellik, olası darboğazları takip ederken çok kullanışlıdır. Doğrudan vSAN’ın Monitoring bölümünden erişilebilir.

Bildiğiniz gibi, storage, iş yükleriniz yavaş çalıştığında kontrol edilmesi gereken ilk şeylerden biridir. Tabi problem, bir depolama ağı, HBA veya disk grubu da olabilir

vCenter Sunucu Kullanıcı Arayüzündeki veri yolunu ve read/write gecikmesini görselleştirebilirsiniz. Yöneticiler, seçilen sanal makineler (VM’ler) için I/O profillerinin ayrıntılı inceleyebilir.

*Bu özellik yalnızca vSAN 7 U3 depolama ile uyumludur.

vSphere DRS iyileştirmeleri

DRS kritik iş yüklerini gerçekleştirmek için devreye girdiği zaman; daha büyük veya kritik iş yükleri mümkün olabildiğince az taşınacak ve olası bir kesintinin önüne geçilmesi hedeflenmiştir ve buna yönelik iyileştirmeler yapılmıştır.

VMware Cluster Servis’lerdeki Geliştirme

vSphere küme hizmetleri (vCLS) VM’leri, vSphere 7 Güncelleme 1’de tanıtıldı. Bu Cluster VM’leri, kümenizde DRS etkinleştirildiği zaman kullanılması zorunludur. VM adları parantez içindeki basit sayılarla ifade edilir. Bu sürümdeki sorun, birkaç cluster’ınız olduğunda, VM’lerin UI açısından aynı olmasıydı. Ayrıca, bu VM’lerin nerede çalışması gerektiğini tanımlamak ise olanaksızdı.

vSphere 7 U3  ile vm’lere farklı UUID’ler sunuldu. Bu nedenle VM’lerin her biri vCenter perspektifinden benzersizdir ve artık isimlendirme olarak da parantez ile ifade edilmeyeceği anlamına gelir.

U3 ile,  VM’lerinin yerleştirilmesi için hangi storage’ı kullanılacağı da seçilebilir duruma gelecek.

Vmware Tanzu Geliştirmesi

vSphere 7’nin en büyük özelliklerinden biri, vSphere dediğimiz Kubernetes’in Tanzu ile entegrasyonudur. Kuruluşların, halihazırda sahip oldukları altyapının üzerinde kapsayıcı tabanlı modern uygulamaları kolayca çalıştırmasına ve desteklemesine olanak tanır.

Tanzu ile vSphere’in en iyi yanlarından biri, mevcut ortamlara uymasıdır. Bunu daha fazla ağ için geçerli kılmak için esnek DHCP desteği eklendi. DHCP’yi seçerseniz, IP adreslerini, DNS, NTP ve diğer değerleri otomatik olarak doldurabilirsiniz ve ortamınızı kolay bir şekilde hazırlayabilir veya test edebilirsiniz.

Bir Kubernetes ortamında yapı kompleks olduğu için gelecek olan hata mesajlarının açıklayıcı olması da önemlidir. Update 3 ile daha iyi hata mesajları eklendi.

Diğer vSphere 7 U3 geliştirmeleri

Precision Time Protocol (PTP), vSphere 7 U2 ile tanıtıldı ve U3 ile geliştirildi. PTP; bilgisayar ağı içerisinde bulunan saatleri eş zamanlama için kullanılan bir protokoldür. Yerel alan ağlarında mikro saniyenin altındaki bir doğrulukla saatlerin eş zamanlanmasını mümkündür. PTP sayesinde, NTP’ye oran ile nanosaniye  seviyelerinde zaman senkronizasyonu gerçekleştirebilirsiniz. VMware, PTP kullanılamıyorsa NTP’yi yeniden çalışma olarak ayarlayabileceğiniz bir yapılandırma seçeneği ekledi. PTP anlık olarak kullanılamıyor olsa bile, yine de zaman hizmetlerine sahip olabilirsiniz.

Persistent memory desteği geliştirmeye devam edildi ve vSphere 7 update 3 ile memory bant genişliği ve kullanımına ilişkin tahminler sağlayarak performansı analiz etmeye olanak sağlar. Intel CPU’ların Cascade Lake ve Ice Lake ailelerinde desteklenir ve bu özellik için bir uyumluluk matrisi vardır.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir