CloudIQ

Posted by

CloudIQ ; İnsan Zekası ve Makine Zekasını birleştirerek DELL-EMC ürün ve teknoloji uzmanları tarafından,potansiyel olarak problem çıkarabilecek sorunları ele alabilmek için bizi öncesinden uyaran cloud tabanlı bir arayüzdür. Sorunları hızlı tespit edebilmek ve hatta problem oluşmadan tespit edebilmeyi sağlar.

Hangi ürünler için kullanılabilir dersek, geniş bir ürün yelpazesi görebiliriz.Önceki dönemlerde Storage ağırlıklı idi ancak şuan HCI’dan PowerEdge sunuculara kadar kullanılabilmektedir. İzleme seviyeleri ürün bazında farklılık gösterebilmektedir.

Nasıl kullanabiliriz? Ürün kurulumundan sonra ilgili cihazın Telemetry verilerini Dell-Emc  özel cloud’una atmasını sağlıyoruz. Bu işlemi de Secure Remote Service veya Support Assist ile gerçekleştirebiliyoruz. Sonrasında https://cloudiq.emc.com/ui adresinden prosupport credential ile log in olabiliyoruz.

Data Collection süresini ele alacak olursak sıklıkları Performans, kapasite ve Konfigürasyon olarak 3’e ayrılıyor ve Vxrail özelinde; Performance ve Kapasite 5’er dakikada bir, Konfigürasyon ise 24 saatte bir olarak söylebiliriz.

Nasıl Enable edilir? Configure>Support>Edit diyerek conncetion’ı sağlayabiliriz. Best Practise göre Medium seçilir ve saatte bir data gönderilir. Eğer Myvxrail kullanılıyorsa oradaki bilgiler aynı şekilde CloudIQ’da görülebiliyor.

Overview ilk olarak bizi karşılayan ekran, özet şekilde bilgilere ulaşmamızı sağlar.

System Health sekmesine geldiğimiz zaman Vxrail cluster’lar özelinde Performans, Konfigürasyon ve Kapasite hakkında bilgiler edinilebilir. Problemleri kümeleyerek detayları bize iletiyor.

Inventory sekmesine geldiğimiz zaman; ürün hangi lokasyonda, support’u ne zaman sonlanacak, cihaza en son ne zaman erişilmiş ve veri ne zaman gelmiş ve versiyon bilgilerine ulaşabiliyoruz.

Aynı zamanda list View görünüm ile de görüntüleyebiliriz ve Label ekleyebiliriz.Bu özellik de çoklu cluster’larda Monitoring açısından kolaylık sağlar.

System Capasity bölümünde ise Cluster’larımızda ne kadar kullanılabilir alan olduğu ve kullanımın ne kadar olduğu görülebiliyor. İlave olarak ne zaman dolabileceği bilgisini kullanım oranlarını baz alarak gösterebiliyor.

System Performance tabına geldiğimiz zaman; CPU ve Memory ile ilgili son 24 saatlik Utilization grafiklerini görebiliyoruz.

Rapor Sekmesine geldiğimiz zaman şuan için Vxrail özelinde raporlar şuan için dahil değil.

Admin kısmından Setting’e girdiğimiz zaman genel olarak kaç sistemin bağlı olduğu detayları görebiliyoruz.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir