VSAN PROACTIVE TESTS

Posted by

Vsan Cluster üzerinde çalışan hostlarınızın beklendiği gibi çalıştığını doğrulamak için vSAN kümenizde bir sistem durumu testi başlatabilirsiniz.

Proaktif teste erişmek için vSphere Client’ta vSAN Cluster seçilir ve Monitor sekmesine tıklayır. vSAN > Proactive Tests’e tıklayabilirsiniz.

VM Creation testi; oluşturduğunuz küme içindeki her bir host üzerinde küçük boyutlu bir sanal makinenin oluşmasını sağlar ve bu test ile; Virtual SAN Cluster yapılandırmasının büyük ölçüde tamamlandığını ve yapılandırıldığını görmüş oluruz. Bu test başarılı olur ise cluster bileşenlerinin beklendiği gibi çalıştığını söyleyebiliriz.

Test, tamamlanamaması durumunda olası yanlış yapılandırma sorunlarının belirlenmesine yardımcı olmak için GUI üzerinden iletilir.

Network Performans Testi; Bağlantı sorunlarını tespit eder ve Virtual SAN Cluster üzerindeki Esxi hostlarının arasındaki network hızını konusunda bilgi sahibi olmamızı sağlar. Ayrıca  vSAN gereksinimlerini desteklediğinden de emin olmak için Network Performans testi çalıştırılır. Treshold’lara göre uyarılar 3 seviye’ye ayrılabilir.

Failed: Bir veya daha fazla host, 20 MB/Sn veya daha düşük birçok noktaya yayın performans testi üretti

Warning: Bir veya daha fazla host, 20 MB/Sn’den fazla ancak 50 MB/Sn’den düşük birçok noktaya yayın test sonucu üretti

Passed: Tüm hostlar, 50 MB/Sn’yi aşan birçok noktaya yayın performans testi sonucu üretti

VM Creation testi gibi, sonuçlar yukarıdaki treshold’lara bağlı olarak UI’ye iletilir. Bu, ağınızın fiziksel ağdaki çok noktaya yayın performansının yanı sıra çok noktaya yayını desteğinizi de kontrol etmenizi sağlar.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir