TPM Modul Alert

Posted by

Vxrail Manager ile host konfigürasyonları tamamlanıp, başarılı bir şekilde vcenter’a eklenen hostlarda TPM modül ile alaklı bir alarm üretilir. Bu alarm’ın giderilebilmesi için host’un BIOS’unun, TPM’yi desteklemesi için SHA256 karma algoritmasını kullanacak şekilde yapılandırılması gerekir.

Bu yazımda TPM Modül Alert’nin BIOS üzerinden nasıl giderileceğini ele alacağım.

Öncelikle hostu reboot ederek, BIOS’una girmemiz gerekli. Bunun için BIOS Setting uygun olduğu zaman F2’ye basarak BIOS’a giriyoruz.

Buradan System Security menüsüne geçiş yapıyoruz. TPM Security‘nin On olduğunu görememiz gerekli. Ardından TPM Advanced Setting‘e girerek, SHA256 algoritmasını seçiyoruz, sonrasında Intel Txt‘nin de On olduğunu görebiliriz. Son olarak Secure Boot seçeneğini de Enable etmemiz gerekli. Tüm bu ayarlardan sonra gerekli değişiklikleri kaydedip çıkarak reboot seçeneği ile devam ediyoruz.

Bu işlemi tüm host’lar için tek tek yapılması gerekmektedir. İşlem sonrası tüm uyarıları silebiliriz , retest ederek, genel Cluster sağlığı, VSAN senkronizasyonu kontrol edilebilir, her şeyin uygun olması durumunda diğer host’a geçilebilir.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir