Microfocus & Vrops Entegrasyonu

Posted by

Selamlar,

Bu yazımda Vrops ile Microfocus Entegrasyonunu nasıl yaptığımızı, evet’leri, alert’leri ve topolojileri API yöntemiyle nasıl gönderebileceğimize değineceğim.

Öncelikle ilgili user için aşağıdaki şekilde yetkilendirme yaptık. Erişim testlerini gerçekleştirdik ve token alarak başarılı bir şekilde yetkilendirdiğimiz user’ın yetkisini test ettik.

Sonraki aşamada, Vrops tarafındaki konfiglere geçiyoruz. Configure>Alerts sekmesinden Outband Settings’e tıklayarak API’leri kullanabileceğimiz ve Microfocus tarafından iletilen Rest Ucu url’ni giriyoruz. Plugin tipini Webhook Notification olarak seçiyoruz. Belirtmek istediğimiz bir nokta, iletilen rest uç’daki sunucu ile Vrops arasındaki 30005 portunun açık olması. Opsbrige API’nın Authentication gerektirmediği için herhangi bir password veya user girmemize gerek yok.

Daha sonra, Payload Template’e giriş yapıyoruz. Burada göndereceğimiz dataları bir template halinde düzenleyerek göndermeyi hedefliyoruz.

Buradaki konfigürasyonumuzda yaklaşımımız her Object Type’a göre Payload Template’leri ve Notification’ları oluşturmak. Böylece giden payload içinde null değerler oluşmamış olur.

Next ile bir sonraki aşamaya geçiyoruz Host System özelinde alert’ler için bir template oluşturuyoruz, bu sebeple Host System seçtik. Seçmek istediğimiz metrikleri sağ taraftan seçerek ilerliyoruz.

Bir sonraki aşamada, Payload Request’i oluşturuyoruz. Content Type’ı application/json ve Https Metod’u Post olarak seçiyoruz. İlgili parametreleri yazarken dikkat etmemiz gerekli. Parantezler önemli, boşluklar önemli J Payload’da formatın aynı olması data gittikten sonra pars aşamasında önemli, bu sebeple aynı formatı koruduk ve sadece son satırdaki ek bilgiler kısmında farklılıklar mevcut.

Şuan elimizde Payload Template’imiz hazır. Notification konfig için adımlara geçebiliriz. İsimlendirme ve Status enable ile başlıyoruz.

Yine Object Type’a göre gidiyoruz ve bu sebeple Host System üzerinden devam ediyoruz.

Alert Scope kısmında Category olarak Alert Definitions seçerek, meydana gelen ve potansiyel olarak kritik gördüğümüz alert’leri sağdan sürükleyerek sola doğru alıyoruz. Seçtiğimiz alert’lerden herhangi biri meydana geldiğinde bildirimini almış olacağız. Kritiklik seviyesi olarak 2 seviye seçerek ilerlemek istedik.(critically, immediate)Alert status’ları için ise new, update ve cancelled olarak seçim yaptık. Alert cancelled’a düştüğü zaman bildirimin gitmesi ve alert’in her iki tarafta da kapatılması önemli bir konuydu.

Outband Method kısmında Webhook Plugin seçimi ve oluşturduğumuz Outband Instance seçmemiz gerekiyor.

Son aşamada ilgili object type için oluşturduğumuz Payload’ı seçerek adımları tamamlıyoruz.

Opsbridge tarafındaki alert görünümü, ve oluşan alert’lerin cancelled’a düşmesine örnekleri de aşağıda iletiyorum.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir