VMware vRealize Operations Management Pack for VMware Site Recovery Manager 8.5

Posted by

VMware Site Recovery Manager 8.5 için VMware vRealize Operations Management Pack, VMware vRealize Operations Manager’da Site Recovery Manager hizmetlerini izlemesine olanak tanır. Site Recovery Manager’lar arasındaki bağlantıyı, uzak bir Site Recovery Manager’ın kullanılabilirliğini ve Site Recovery Manager’daki protection gruplarının ve recovery planlarının durumunu izlemeye yönelik yetenekler sağlar. Alarmlar, Site Recovery Manager Server bağlantı sorunlarıyla karşılaşıldığında veya protection grupları ve recovery planları hata durumunda olduğunda oluşturulur.

Managemen Pack için gerekli dosyayı aşağıdaki adresten indiriyoruz.

https://customerconnect.vmware.com/en/downloads/details?downloadGroup=SRM850-PLUGIN&productId=1203

Sonrasında İlgili pack’i yükleyebilmek için Administration > Solutions > Repository sekmesine girerek add/upgrade seçeneğini seçiyoruz.

Sonrasında indirdiğimiz dosyayı yüklüyoruz ve Lisans’ı da kabul ettikten sonra yükleme işleminin bitmesini bekliyoruz.

Sonrasında Add Account diyerek hesabımızı ekliyoruz. Validate ederek işlemin sorunsuz olduğunu teyit edip tamamlıyoruz.

Yükleme işlemini tamamladıktan sonra ilgili dashboard’ları takip edebilirsiniz, verilerin toplanması biraz zaman alıyor o sebeple biraz beklenebilir.

Kurulum sonrası 3 dashboard geliyor.

Kurulum tamamlandıktan sonra diğer bir konu SRM üzerinde herhangi bir bağlantı problemi olduğu zaman haber alabilmemiz için alarmlara ve symptom’lara göz atalım.

Sistem üzerinde oluşabilecek alarmlar için öncelikle bir Notification oluşturuyoruz.

Alerts>Notifications>Add

Belirlenen isim ve description girilir ve Notification enable edilir ve Next tıklanır

2.adımda kriterlerimizi belirtiyoruz, Object type’a göre alert gelebilecek objeleri ekliyoruz ve bu objelerden gelebilecek alarmların kategorisini, kritiklik seviyesini belirliyoruz. Sonrasında status kısmında New seçerek, yeni alert’lerin gelmesini bekliyoruz.

3.adımda notification’ları seçeceğimiz yöntem ile alabilmemiz için Standart Email ve SMPT Alert Mail Relay seçerek son aşamaya geçiyoruz.

Son olarak, mail adresimizi belirterek işlemi tamamlıyoruz.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir