ESXI Host Upgrade ve Firmware Update Adımları

Posted by

Öncelikle sunucu versiyonumuza göre gerekli dosyaların kontrolü ve indirilmesini gerçekleştiriyoruz.

Hpe’nin yayınladığı recipe dökümanından yararlanabiliriz.(http://vibsdepot.hpe.com/recipes/HPE-VMware-Recipe.pdf) Burada sunucu modelinize göre sizi yönlediriyor. Bu yazımda gen9 sunucu için işlem basamaklarına değineceğim o sebeple http://vibsdepot.hpe.com/mapping/SPP-HPE_Custom-Image-vibsdepot-mapping-Gen9-later.pdf linkini üzerindeki dökümanı inceliyoruz.

Bu dökümanı bir önce release edilen SPP’ye göre hazırlamıştım, siz güncel SPP’yi indirebilirsiniz.

Diğer taraftan ESXI host için Vmware Customer Connect’den Custom ISO’yu download etmemiz gerekiyor. Hedef versiyonuz 7.0 U3c olduğu için ilgili dosyayı download ediyoruz.

Gerekli dosyaların indirilmesini tamamladık. Biz upgrade’i LCM üzerinden gerçekleştirmek istediğimiz için ilgili ISO’yu import ederek, bir Baseline oluşturuyoruz.

Baseline oluştururken ise ilgili sekmeye gelerek Create diyoruz.

Sonraki aşamada import ettiğimiz ISO’yu seçiyoruz.

Kontrollerden sonra Finish diyoruz.

ISO import edildi, Baseline oluşturduk, şimdi bakım moduna aldığımız host için upgrade’e adımlarına geçebiliriz.

Öncelikle oluşturduğumuz baseline’ı Attach ediyoruz. Bu aşamada check compliance ederek scan işleminin tamamlanmasını bekleyebiliriz.

Daha sonra Remediate işlemine geçebiliriz. İlgili ayarlardan Quik Boot enable seçerek, remediate’e tıklıyoruz.Quik Boot sistemin hızlı bir şekilde Boot olmasına olanak tanıyan bir ayardır.

Başlattığımız işlem tamamlandıktan sonra, bakım modundaki hostu shutdown ederek, ILO arayüzünden indirdiğimiz SPP dosyasını upload ederek Firmware’i başlatıyoruz.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir