RecoverPoint for Virtual Machines

Posted by

Sanal Makineler için Dell EMC RecoverPoint, VMware sanallaştırılmış ortamlar için veri korumayı tanımlar.

WAN bant genişliği kullanımıyla her mesafede senkronize ve asenkron replikasyonu destekler ve ağ maliyetlerini önemli ölçüde azaltır.

  Sanal Makineleri (VM), şirket içindeki herhangi bir noktadan (PiT) kurtarma için yerel ve uzaktan replikasyon ile VM düzeyinde koruma sağlar.

RecoverPoint, korunan verilere yapılan tüm değişikliklerin PiT bilgilerini tutmak için günlük tabanlı bir uygulama kullanır.

“DVR benzeri” geri dönüş yeteneği sağlayan günlük teknolojisi aracılığıyla en kısa kurtarma süresini en son PiT’ye sağlayarak, seçilen herhangi bir PiT’ye kısa RPO sağlayarak veri bozulması oluşmadan birkaç saniye öncesine kadar kurtarma sağlayarak hatayı tersine çevirir.

RecoverPoint, VMware tarafından desteklenen tüm depolama tarafından erişilen VM’leri (VMDK ve RDM) çoğaltır.

RecoverPoint teknolojisi ile veriler, bir veritabanı ve veritabanı günlüğü gibi kurtarma sırasında ilişkisel bağımlılıkları koruyarak Consistency Group (CG) tarafından korunur.

CG, yazma sırası uygunluğunu korumak için tüm geçmiş değişiklikleri tutan günlük ciltlerinin kullanımına bağlıdır. Ayrıca, CG Setleri özelliği, kurtarma faaliyetlerinin aynı anda CG setindeki tüm verilerde aynı tutarlı PiT’ye uygulanmasını sağlar.

RecoverPoint, CG ve CG setleri seçenekleriyle bir uygulama veya birbirine bağımlı uygulamalar için kurtarma tutarlılığı sağlamak üzere tasarlanmıştır.

  VAdministrator’ler, CG ve CG setleriyle, VMware ESX kümelerine yayılan birbirine bağlı uygulamalarda tutarlılıkla seçilen bir PiT’ye kurtarma gerçekleştirebilir.

Bir eklenti aracılığıyla VMware vCenter ile tam entegre yerleşik düzenleme ve otomasyon yetenekleriyle, RecoverPoint, vAdministrators’a tek veya birden çok VM’yi yerel olarak veya uzaktan hedef sitede korumak için görünürlük ve denetim sağlar.

VAdministrator’lerin, tümü vCenter Web İstemcisi GUI’den DR testi, yük devretme ve herhangi bir PiT’ye yeniden çalışma için otomatik keşif, provizyon ve düzenleme gerçekleştirebilir. Ayrıca, VM güçlendirme sıralaması, Re-IP ve başlatma sırasının bir parçası olarak komut dosyalarının dahil edilmesi gibi gelişmiş düzenlemeyi de destekler.

Dahası EMC RecoverPoint, EMC Storage Analytics (ESA) ile entegre olup, VMware vRealize Operations Manager içindeki Sanal Makineler için,RecoverPoint altyapısının analitik görünürlüğü ile hızlı dağıtım sağlar. Eyleme geçirilebilir kapasite ve performans analizi için gösterge tabloları, ısı haritaları ve diğer görsel araçlar mevcuttur.

RecoverPoint, VMware vCenter’dan doğrudan erişilebilen yerleşik düzenleme ve otomasyon özellikleriyle disaster recovery, disaster recovery (DR) testi ve operasyonel recovery’i kolaylaştırır.

Ek Özellikler

 • VM’yi kopyalar – VMDK ve RDM
 • Birbirine bağlı uygulamalar için uygulamayla tutarlı kurtarma sağlar
 • VMware sanal makinelerini ayrıntılı kurtarma ile VM düzeyinde korur
 • Orkestrasyonun test, yük devretme ve zaman içinde herhangi bir noktaya yeniden çalışma yapmasını sağlar
 • Otomatik provizyon ve DR düzenleme sunar
 • Senkron veya asenkron replikasyon sağlar
 • WAN bant genişliği tüketimini azaltır ve mevcut bant genişliğini en iyi şekilde kullanır

Öne Çıkanlar

 • VMware sanal makinelerini ayrıntılı kurtarma ile VM düzeyinde korur
 • VMware SRM ile entegre olur
 • Zaman içinde herhangi bir Noktaya bağımlı uygulamalar için uygulamayla tutarlı kurtarma sağlar

VMware vCenter ile entegre özellikler

RecoverPoint, herhangi bir ek donanım bağımlılığı olmaksızın VMware vSphere ortamlarında devreye alınan, tamamen sanallaştırılmış yazılım çözümüdür.

Burada, bir VMware ESXi sunucu ortamında tamamen entegre edilmiş ve dağıtılan üç mimari bileşen bulunmaktadır:

 1. VMware vCenter eklentisi,
 2. vSphere hiper yöneticisine gömülü bir RecoverPoint yazma ayırıcı ve
 3. Bir sanal makine

Yapısı ve Bileşenler

vRPA

 • Sanal RecoverPoint Cihazı, veri çoğaltmayı yöneten bir veri cihazıdır.
 • İhtiyacınız olan vRPA’ları, vCenter Sunucusundan vSphere Web İstemcisini kullanarak create edebilirsiniz.

vRPA Cluster

 • Verileri kopyalamak ve korumak için birlikte çalışan en fazla 8 vRPA’dan oluşan bir grup.
 • VM’ler için RecoverPoint Deployer sihirbazlarını kullanarak vRPA kümelerini oluşturabilir ve bunları sisteme bağlayabilirsiniz.

RecoverPoint için VMs plug-in

 • VM çoğaltmayı yönetmek için vSphere Web Client kullanıcı arabirimi. VRPA kümesini oluşturduktan sonra otomatik olarak yüklenir.

RecoverPoint için VMs splitter

 • RecoverPoint replikasyonunda yer alan veya sanal RPA’ları çalıştıran bir ESXi kümesindeki her ESXi ana bilgisayarına kurulan tescilli yazılım.
 • Her yazmayı VMDK’ya böler ve yazmanın bir kopyasını vRPA’ya ve ardından belirlenen depolamaya gönderir ve kaydeder. ESXi kümesini kaydettirdikten sonra otomatik olarak yüklenir.

VM’ler sistemi için RecoverPoint

 • Bir veya daha fazla bağlı vRPA kümesi.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir