Rasr-Image

Posted by

DELL VxRail sunucularda sıfırlama ve imaj atma işlem basamaklarına değinebiliriz.  HCI VxRail mimarisinde yeni bir Node ilave edilmek istendiğinde versiyon farkından dolayı sıfırlama işlemi yapmamız gerekebiliyor. Bunun yanı sıra cluster’a dahil ederken çeşitli hatalar ile karşılaşılabilme ihtimaline karşı da  RASR imaj atma ve Factory Reset işlemleri uygulanabilir. Öncelikle geçilmek istenen koda göre gerekli iso  https://www.dell.com/support sitesinden indirilir. Bizim target kodu’muz 7.0.132 olduğu için ilgili imaj dosyasını indirdik.

Sonrasında fiziksel bağlantılar tamamlandıktan sonra sunucunun idrac ip adresine gidilir ve console üzerinden Virtual Media’dan ilgili imaj dosyası map edilir.

Sonrasında ilgili iso’dan boot için Virtual CD/DVD/ISO seçilir ve Power Control sekmesinden Sistem Reset(warm boot) seçilir.

Sonrasında Rasr Image için gelen menüde R’ye basılır ardında Y’ye basılır. İşlemin tamamlanması biraz uzun sürebilir, Factory install .. completed uyarsından sonra diğer aşamalara geçilir.

Ardından iso image un-map edilir ve Local SD Card’dan boot olabilmesi için Sistem reset seçilir.

Ardından gelen menüden 99 yazılarak işleme devam edilir.

DUP paketlerini yükleyebilmek için I seçilerek devam edilir.

Sonrasında Upgrade işlemi için U’ya basılır.

Ve Rolling Dup(s) Upgrade Seçilir. Bu aşamada Bıos versiyonun da değiştiğini görebiliriz ek olarak idrac bağlantılarınız resetlenebilir.

Tüm adımlar sonrası Factory Reset kısmına geçerek, Y’ ye basıp, disconnected yazılır.

Bu aşama tamamlandıktan sonra Quit yapınca esxi upgrade ile devam ediyoruz ve kurulum tamamlanıyor. Sunucunuz istediğiniz kod’da kuruluyor:)

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir