Dell OpenManage ile Sunucuların Raid ve Bios Ayarları

Posted by

Merhabalar, Bu yazımda dell sunucu için bir sonraki reboot’da veya planlanan reboot’da BIOS Setting ayarlarını ve Raid Konfigürasyonunu , OpenManage üzerinden nasıl yapabileceğimize değinmek istiyorum.

Bildiğiniz gibi OpenManage, sunucularınızı tek bir konsol üzerinden yönetilebilme imkanı sunan, sunucu üzerindeki donanım bilgilerini ve özelliklerini kontrol edebildiğimiz, firmware ve driver update’lerini gerçekleştirebildiğimiz bir yönetim tool’udur.

Bu aşamada OpenManage üzerinden bir sunucu için, nasıl Raid Konfigürasyon yapabileceğimiz ile ilgili aşamaları aktarmaya çalışacağım. Öncelikle ilgili password ve user ile log-in olunarak, sunucunun idrac arayüzüne gidilir.

Buradan Storage>Virtual Disk >Create Virtaul disk diyoruz.

Sonraki adımda, sunucu üzerindeki diskleri görüntülüyoruz, Yedekli bir bir sistem önceliğimiz olduğu için RAID-1 konfigürasyonu yapıyoruz. DATA ve OS olarak diskleri 2’şer grup ile Raid-1 yapıyoruz.

Sonraki aşamada ise bu konfiği ne zaman uygulamak istediğimiz seçebileceğimiz adımda, bizim için uygun zaman aralığını seçerek apply ediyoruz.

İlgili işlemi Job Queue üzerinden takip edebiliyoruz.

Aynı sunucu üzerinden BIOS Setting ayarlarını da değiştirebiliyoruz. Devreye alınacak sunucuların özellikleri ve kullanım alanları göz önünde bulundurularak ve best practice’e göre System Profile Setting‘den System Profile Performance, Workload Profile ise Database Optimized Performance Profile seçilir.

Son olarak; bu değişiklikleri bir sonraki reboot’da veya o an için uygulayarak gerçekleştirebilirsiniz.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir